Wikariat Parafii Rzymsko-Katolickiej w Świekatowie

Parafia Rzymsko-Katolicka w Świekatowie Wikariat Parafii Rzymsko-Katolickiej w Świekatowie
ul. Bohaterów Września
86-182 Świekatowo
tel. (0-52) 562-76-66, 562-76-28
Parafia Rzymsko-Katolicka w Świekatowie Parafię Świekatowo założył któryś z książąt pomorskich przed rokiem 1277, wyłączając ją z starszej, grodowej parafii w Serocku-Jacińcu. W tymże roku książę pomorski Mestwin II przekazał parafię biskupom we Włocławku. Pierwszy kościół był drewniany.
Następny, który przetrwał do początku XIX wieku cieszył się pięknym, bogatym wyposażeniem renesansowo-barokowym, z czego zachowała się część ołtarza ze szkoły gdańskiej Hermana Hanna w niedalekim Rykowisku, które było filią parafii do roku 1927. W 1802 roku kościół ten uległ częściowemu spaleniu w czasie wielkiego pożaru wsi, kiedy wraz z plebanią spaliły się i akta archiwum parafialnego. Z tego dawnego kościoła zachował się piękny odlany w Toruniu dzwon z 1691 roku (obecnie eksponat w kruchcie kościoła), kielich barokowy i monstrancja, feretron (bardzo zniszczony) oraz fragment wieżowego zegara.
Od 1 października 1983 roku naszą parafię prowadzi ks. kan. Kazimierz Goldstrom. Jego to staraniem nasz Kościół Parafialny przybrał obecny wizerunek. W latach 1996-99 poddano renowacji i konserwacji całe wnętrze, kościoła dach i wieżę. Odnowiono polichromię w kościele-dzieło pani prof. Z. Iwickiej, piękne freski otrzymały obramowanie wykonane złotem, podobnie stacje drogi krzyżowej. W prezbiterium leży marmurowa posadzka, we wszystkich oknach świątyni znajdują się witraże, zakrystia posiada nowe meble, z organ wydobywa się przepiękny dźwięk będący efektem ich modernizacji, kościół nagłaśnia nowa aparatura, a na około kościoła jak i na cmentarzu ułożono chodnik - polbruk. Otoczeniu kościoła dodają powagi piękne wyniosłe drzewa, które to łączą się z parkiem przy plebani bogatym w różne odmiany drzew i krzewów.

Od 1 lipca 2009 roku proboszczem został nominowany dekretem jego ekscelencji biskupa diecezjalnego ks. Jana Bernarda Szlagi, ks. Ryszard Pełech, ks. kan. Kazimierz Goldstrom przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Zobacz więcej o historii Parafii w Świekatowie >>>